Her inşaat projesinin vazgeçilmezleri arasında bulunan beton, günümüzde hassas tartım yapan ve yüksek karıştırma teknolojisine sahip beton santralleri bünyesinde üretilmektedir. Çimento, su ve katkı malzemeleri kullanılıp beton reçetelerine uygun olarak tartım kantarlarında hassas şekilde tartılmakta ve yüksek verimliliğe sahip pratik beton mikserlerinde homojen kıvamda karıştırılarak yüksek kaliteli beton üretilmektedir.

Eskiden beton santrallerinin tümü sabit beton santralı olarak üretilmekte, en küçükleri bile 4-5 adet tır ile taşınmakta, belirli bir alana belli bir süreliğine kurulmakta ve uzun yıllar yer değiştirilmeden aynı şekilde beton üretimi gerçekleştirilmekteydi.  İnşaat projelerinin giderek çoğalması, projelerde beton ihtiyacının bir hayli artması ve projelerin kısa sürede bitirilme gerekliliği oluşması; inşaat firmalarının bundan böyle projeleri için kendi betonunu kendi üretme yoluna gitmelerine sebep olmuştur. İnşaat firmaları, projeler bittikten sonra diğer projelerinde de kullanabilmek maksadıyla sabit olanlara göre daha esnek, gezici, kolay taşınabilen ve daha hızlı kurulabilen özelliklere sahip beton santrali imalatı yaptılar. Mobil beton santrali sırf bu ihtiyaçlara yanıt verebilmek için tasarlanmıştır.

Mobil Beton Santrali Özellikleri Nelerdir?

Mobil beton santrallerinin özellikleri şu maddeler halinde sıralanabilir:

  • Küçük bir alana tüm birimlerin estetik biçimde yerleştirildiği ve ciddi bir mühendislik gerektiren bir üründür.
  • Ana birim üzerine agreganın depolanmış olduğu agrega bunkeri, agrega tartımının yapıldığı agrega tartım konveyörü, su tartımının yapıldığı su kantarı, çimento tartımının yapıldığı çimento kantarı ve kimyasal katkı tartımının yapıldığı katkı kantarı; tüm bu malzemeleri homojen ve hızlı şekilde karıştırmakta olan beton karıştırma mikseri yerleştirilmiştir. Ana birim üzerine tam otomatik bilgisayarlı kontrol sistemine sahip bir kontrol kabini de yerleştirilmiştir. Nakliye esnasında kontrol kabini katlanarak transfere uygun hale getirilmektedir.
  • Ana birimin arka kısmına dingil ve tekerlekler yerleştirilmiştir. Tır çekicisi, ana birimin ön kısmına yerleştirilmiş olan aygıt sayesinde ana birimi önden çekerek taşıyabilmektedir. Mobil beton santrali dış ölçüleri Avrupa kara yolu standartlarına uygun biçimde tasarlanmış olup özel bir izinle çok uzak ülkelere dahi kara yolu ile sevk edilebilmektedir. Ayrıca mobil santral deniz yoluyla da tüm ülkelere kolaylıkla sevk edilebilmektedir. Yalnızca ana birim açık yük olarak sevk edilirken diğer birimler konteyner içine rahatlıkla yerleştirilmektedir.
  • Mobil beton santrali için gereken diğer birimler; çimento silosu, çimento silo filtresi, çimento helezonu ve agrega ön besleme sistemi standart tırlarla ya da konteynerler ile sevk edilmektedir.
Makalemizi Paylaşabilirsin:
Facebook
Twitter
LinkedIn